Jako całość, rzetelne dowody skuteczności szczepień przeciwko grypie są minimalne.

Podstawowym celem szczepienia jest zapobieganie infekcji, zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji, a przynajmniej zmniejszenie nasilenia i/lub powikłań związanych z infekcją. Poniżej przedstawiam kilka badań, które rzucają trochę światła na te podstawowe cele szczepień przeciw grypie.

  • W 2009 roku przegląd dokonany przez Cochrane Collaboration ocenił wpływ szczepionek przeciwko grypie u zdrowych dorosłych. Badacze doszli do następującego wniosku:

„Nie ma wystarczających dowodów, aby zdecydować, czy rutynowe szczepienia w zapobieganiu grypie u zdrowych osób dorosłych są skuteczne … Wyniki tego przeglądu wydają się zniechęcać do wykorzystywania szczepień przeciwko grypie u zdrowych dorosłych jako rutynowy środek zdrowia publicznego.” 1

  • W 2005 roku badania opublikowane w Archives of Internal Medicine, w którym badano zgony związane z grypą w całej amerykańskiej populacji osób w podeszłym wieku. Pomimo zwiększonej ilości powszechnych szczepień, które powinny przekładać się na odpowiadający im spadek w chorobach związanych z grypą, okazało się, że…:

„… wzrost pokrycia szczepieniami o 50 punktów procentowych u osób starszych po 1980 roku powinien obniżyć zarówno ilość zapaleń płuc jak i grypy oraz śmiertelność z jakichkolwiek przyczyn o około 35% do 40%. Nie znaleźliśmy dowodów wskazujących na to, że taka obniżka miała miejsce w przypadku zapaleń płuc i grypy, ani w przypadku ilości zgonów z jakichkolwiek przyczyn w każdej z grup ludzi w podeszłym wieku.”2

  • Obecnie CDC zaleca szczepienie dzieci przeciw grypie w wieku 6 miesięcy i starszych. W badaniu z 2008 roku nie znaleziono dowodów na występowanie korzyści ze szczepień przeciw grypie u dzieci poniżej drugiego roku życia.

„… skuteczność szczepień nie została wyraźnie wykazana u dzieci poniżej 2 roku życia. Dalsze badania przy użyciu innych metod, w innych miejscach oraz różnych porach roku są potrzebne do wyjaśnienia skuteczności szczepionek przeciwko grypie wśród małych dzieci .”3

  • W 2012 roku został opublikowany kompleksowy przegląd 75 randomizowanych badań kontrolnych u zdrowych dzieci w wieku poniżej 16 lat. Naukowcy omówili swoje wyniki poniżej:

„Inaktywowane szczepionki u dzieci w wieku dwóch lat i młodszych nie są znacząco bardziej skuteczne niż placebo … niewiele jest dostępnych dowodów dla dzieci poniżej drugiego roku życia … W szczególnych przypadkach, szczepionki przeciw grypie związane są z poważnymi szkodami, takimi jak narkolepsja i drgawki gorączkowe. To było zaskakujące, znaleźć tylko jedno badanie inaktywowanej szczepionki u dzieci w wieku poniżej dwóch lat i na jego podstawie wydać aktualne zalecenia dotyczące szczepienia zdrowych dzieci od szóstego miesiąca życia w USA, Kanadzie, niektórych krajach Europy i Australii. Jeśli szczepienia dzieci będą zalecane jako element polityki zdrowia publicznego to potrzeba pilnie przeprowadzić badania na dużą skalę oceniające istotne rezultaty i bezpośrednie porównanie różnych typów szczepionek.”4

  • Szczepienia nie zapobiegały wizytom na oddziałach ratunkowych, ambulatoryjnych oraz hospitalizacjom w latach 2003-2005.

„Każdego roku w USA, dzieci w wieku od 6 do 59 miesiąca życia doświadczają wysokiego wskaźnika hospitalizacji, wizyt na oddziałach ratunkowych i ambulatoryjnych z powodu grypy. Mimo to, nie byliśmy w stanie wykazać na 3 dużych społecznościach, że szczepienia przeciwko grypie były skuteczne w zapobieganiu wizytom szpitalnym, ambulatoryjnym i hospitalizacjom związanym z grypą w ciągu 2 kolejnych sezonów (2003-2004 i 2004-2005) wśród dzieci od 6 do 23 miesiąca, od 24 do 59 miesiąca życia oraz całej rozpiętości wiekowej.”5

Jako całość, rzetelne dowody skuteczności szczepień przeciwko grypie są minimalne. Większość badań szczepionek przeciw grypie była finansowana przez przemysł i te wykazujące korzystne wyniki zostały opublikowane w bardziej prestiżowych czasopismach. Te badania, które nie były finansowane przez przemysł miały tendencję do wykazywania mniej korzystnych wniosków.

Były szef do spraw szczepień w FDA Dr J. Anthony Morris stwierdził, że: „nie ma żadnych dowodów na to, że którakolwiek z dotychczas opracowanych szczepionek przeciw grypie jest skuteczna w zapobieganiu lub łagodzeniu ataków grypy”.

  1. Demicheli V, Di Pietrantonj C, Jefferson T, Rivetti A, Rivetti D, “Vaccines for preventing influenza in healthy adults (Review),” The Cochrane Collaboration, 2009.
  2. Lone Simonsen, PhD; Thomas A. Reichert, MD, PhD; Cecile Viboud, PhD; William C. Blackwelder, PhD; Robert J. Taylor, PhD; Mark A. Miller, MD, “Impact of Influenza Vaccination on Seasonal Mortality in the US Elderly Population,” JAMA Internal Medicine, February 14, 2005, vol. 165, no. 3, http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=486407
  3. Megumi Fujieda, Akiko Maeda, Kyoko Kondo,Wakaba Fukushima, Satoko Ohfuji, Masaro Kaji, Yoshio Hirota, “Influenza vaccine effectiveness and confounding factors among young children,” Vaccine, 2008, pp. 6481-6485
  4. Jefferson T, Rivetti A, Di Pietrantonj C, Demicheli V, Ferroni E, “Vaccines for preventing influenza in healthy children (Review),” The Cochrane Library, 2012, Issue 8.
  5. Peter G. Szilagyi, MD, MPH; Gerry Fairbrother, PhD; Marie R. Griffin, MD, MPH; Richard W. Hornung, DrPH; Stephanie Donauer, MS; et al., “Influenza Vaccine Effectiveness Among Children 6 to 59 Months of Age During 2 Influenza Seasons,” Archives of Pediatric and Adolescent Medicine, October 2008, pp. 943-951.

 

Źródło: http://fairhavenintegrativehealth.com/should-i-get-flu-vaccine/

 

Zobacz na: Stosowanie witaminy D w praktyce klinicznej

 

%d bloggers like this: